مصیب امیری به خبرگزاری شباب خبر داد :
 »»اجرای عملیات مرمت عمارت تاریخی هفت تنان در شیراز
 


خبرگزاری شباب:

مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ازمرمت بخش‌های عمارت تاریخی هفت تنان شیراز متعلق به دوره زندیه خبر داد.<iw blog_title/>
خبرگزاری شباب

به گزارش خبرگزاری شباب به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری فارس ، مصیب امیری گفت: عملیات اجرایی مرمت این بنا در سه بخش ابنیه،تزئینات وابسته به معماری و کارهای چوبی در دست اجرا می باشد.

وی ادامه داد: در بخش ابنیه اجرای مرمت کف فرش بام عمارت ضلع شمالی، اجرای عایق رطوبتی بخش ساختمان اداری،احیاء اندود و کاهگل بام آّب انبار،احیاء نورگیرهای بام کاروانسرا،اجرای کف فرش داخلی فضاهای زیرپله با اندود گچکاری فضاها، تعمیرات آجرکاری و بند کشی در محل های مورد نیاز انجام می شود.

این مقام مسئول اضافه کرد: همچنین در بخش کارهای چوبی احیاء و بازسازی سقف چوبی عمارت،پاکسازی و رنگ آمیزی بخش های چوبی عمارت شمالی و تعمیرات مورد نیاز و رنگ آمیزی درب های ورودی هفت تنان و در قسمت تزئینات وابسته به معماری پاکسازی ، حفاظت و تثبیت نقاشی های دیواری ایوان عمارت شمالی ، پاکسازی ، ته رنگ گذاری و موازی سازی رنگی فضاهای راهرو و طرفین عمارت و بخش های فوقانی ، بازسازی مقرنس های تراز سقف راهرو های طرفین ایوان و مرمت و بازسازی شومینه های گچی راهروهای طرفین از جمله اقداماتقابل اجرا است.

گفتنی است ، باغ و عمارت هفت تن مربوط به دوره زندیه است ودر 15 دی ماه سال 1310 با شمارهثبت 74  به‌عنوانیکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.. علت نام‌گذاری این بنا به هفت تنان، وجود هفت قبر از هفت عارف در این باغ است که کریم خان زند روی هر کدام، سنگ بزرگ بدون کتیبه‌ای نصب کرده‌ است.سنگ‌های موجود در این گنجینه متعلق به سده‌های سوم تا یازدهم «ه. ق» است که با انواع خطوط کوفی، ثلث، نستعلیق، دیوانی، توقیع، تعلیق، نسخ و... به شیوه‌ زیبایی آراسته شده‌اند.

این بنا دارای یک ایوان دو ستونی بوده که دیواره‌های آن مزین به تابلوهای نقاشی نفیسی از آثار آقاصادق نقاش مشهور دوره زندیه است.
تاریخ انتشار : 1396/05/21
ساسان یگانه


shabab

shabab press

» اشتراک گزاری خبر

دیگر اخبار استان فارس
گالری تصاویر
فیلم و کلیپ
عاقبت یک اعتماد
دعوت؛ قسمت اول
اختلاسگرها مدافع حرم نمي شوند!!
دیدار اعضای جامعه قرآنی با خانواده شهید اوسط
چه کسانی با شفافیت حقوق مسئولان مخالفت کردند؟
توضیحات حسن عباسی در مورد زمانی که روحانی به دنبال ریاست جمهوری مادام العمر هاشمی بود
من ریویزیونیست هستم . پس هستم
چرا کسی از افتخارات امت واحده اسلام سخن نمیگوید؟