»» سرزمین سیاه طبس در فهرست میراث طبیعی- ملی ثبت شد
 


خبرگزاری شباب: کارشناس ثبت میراث طبیعی استان خراسان جنوبی گفت: پرونده پیشنهاد ثبت سرزمین سیاه طبس در جلسه کمیته ثبت و حریم میراث طبیعی در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور برگزار شد تایید و در فهرست آثار طبیعی- ملی ثبت شد.

<iw blog_title/>
خبرگزاری شباب

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی، زهرا رضایی‌ملکوتی در این خصوص اظهار داشت: سرزمین سیاه نام منطقه‌ای است که در 120 کیلومتری جنوب طبس و در شمالی‌ترین بخش پناهگاه حیات وحش نایبندان قرار دارد و چون این منطقه از سنگ‌ها وگدازه‌های آتشفشانی سیاه رنگ پوشیده شده به سرزمین سیاه شهرت دارد.

وی افزود: این منطقه یکی از جاذبه‌های شهرستان طبس است که به لحاظ وضعیت ظاهری مشابه با گندم بریان شهداد در کرمان بوده و حاصل آخرین فعالیت‌های آتشفشانی ایران در دوره کواترنر است.

کارشناس ثبت میراث طبیعی استان خراسان جنوبی گفت: جنس سنگ‌های منطقه بازالت بوده که از دسته سنگ‌های آذرین بیرونی محسوب می‌شوند و این سنگ‌ها در اثر فعالیت‌های گسل نایبند و فوران این سنگ‌ها توسط چند آتشفشان در سطح زمین پراکنده شده و منطقه‌ای کم نظیر و زیبا همانند سطح کُرات منظومه شمسی پدید آورده‌اند.

ملکوتی بیان کرد: طول این منطقه 16 کیلومتر و عرض آن 15 کیلومتر است و وسعت منطقه که تجمع سنگ‌ها در آن فراوان است 240 کیلومتر مربع و وسعت کلی منطقه با توجه به پراکندگی سنگ‌ها و دهانه‌های آتشفشانی منفرد حدود 400 کیلومترمربع است.

وی افزود: این منطقه زیبا و کم نظیر اهمیت بسیار ویژه‌ای در میان آثار طبیعی استان دارد و نیز اهمیت آن به لحاظ پتانسیل‌های گردشگری و جذب توریست دلایلی مهم و روشنی جهت معرفی، ثبت و حفاظت از این اثر طبیعی ملی است.

انتهای پیام/
تاریخ انتشار : 1396/05/22shabab

shabab press

» اشتراک گزاری خبر

نظرات

پست نظرات
نام:


ایمیل:


عنوان:


نام سایت:


نظرات:

كد:


امنیتی و دفاعی

اجتماعی

دیگر رسانه ها

عضویت خبرنگاری خبرگزاری شباب

اموزش عکاسی و خبرنگاری با مدرک رسمی
دیگر اخبار
گالری تصاویر
فیلم و کلیپ
عاقبت یک اعتماد
دعوت؛ قسمت اول
اختلاسگرها مدافع حرم نمي شوند!!
دیدار اعضای جامعه قرآنی با خانواده شهید اوسط
چه کسانی با شفافیت حقوق مسئولان مخالفت کردند؟
توضیحات حسن عباسی در مورد زمانی که روحانی به دنبال ریاست جمهوری مادام العمر هاشمی بود
من ریویزیونیست هستم . پس هستم
چرا کسی از افتخارات امت واحده اسلام سخن نمیگوید؟