خبرگزاری شباب :: مشکلات صنایع بزرگ استان مرکزی بررسی و پیگیری می‌شود
 »» مشکلات صنایع بزرگ استان مرکزی بررسی و پیگیری می‌شود
 


خبرگزاری شباب: استاندار مرکزی گفت: مشکلات صنایع بزرگ استان مرکزی بررسی و پیگیری می‌شود.
 مشکلات صنایع بزرگ استان مرکزی بررسی و پیگیری می‌شود ,خبرگزاری شباب

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، محمود زمانی‌قمی ظهر امروز در جلسه ستاد راهبری مدیریت اقتصاد مقاومتی استان مرکزی که در ارتباط با 6 واحد بزرگ استان مرکزی تشکیل شده بود با اشاره به هدف از برگزاری این جلسه اظهار داشت: عصردوشنبه جلسه‌ای با محوریت بررسی و برطرف شدن معضلات 6 واحد بزرگ استان مرکزی در تهران و با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیران عامل این مجموعه‌ها برگزار می‌شود که تصمیم داریم امروز به جمع‌بندی نهایی در راستای ارائه درخواست‌ها از این کمیته برسیم.

وی افزود: دستگاه‌های اجرایی دخیل در برطرف شدن مشکلات واحدهای صنعتی استان مرکزی نهایت همکاری و تلاش را در این زمینه داشته‌اند اما اینکه اکنون مجموعه آذرآب مدعی است که به بسیاری از درخواست‌های آنها توجهی نشده به این خاطر است که خود مجموعه پیگیری‌های انجام شده را به جایی نرساند.

استاندار مرکزی تصریح کرد: باتوجه به شرایط فعلی دستور می‌دهم تا تمامی مصوبات شورای تامین جزبه‌جز به اجرا برسد و باید بگویم که من تمام تلاشم را در راستای برطرف شدن مشکلات این استان به کار گرفته‌ام و اینگونه نیست که زمام امور بر دست ظالمی باشد و زمانی که در جمعی نطقبی‌ربطی در جلسات بیان می‌شود که نگرانی همگان را به دنبال دارد این مسئله به مدیریت برمی‌گردد که باید به آن رسیدگی شود.

زمانی‌قمی ادامه داد: از دستگاه‌های اجرائی و مدیریتی مرتبط با این حوزه درخواست داریم اقداماتی که به انجام رسانده‌اند را به‌صورت کمی و کیفی تشریح کنند تا بدانیم چه گشایش‌هایی به انجام رسیده و بتوانیم درخواست‌هایمان را برای سازمان مرکزی مطرح کنیم.

وی در پاسخ به نماینده شرکت آذرآب مبنی بر اینکه هیچ یک از درخواست‌های ارجاع داده شده بررسی نشده‌اند گفت: مشکل من با شما بر سر این است که در ابتدا منکر اقدامات انجام شده می‌شوید و سپس در ادامه بحث به تمام آنها اشاره می‌کنید.

استاندار مرکزی عنوان کرد: اگر مدیریت یک مجموعه در زمینه فراهم کردن یک وثیقه ناتوان باشد دیگر مجموعه به آن احتیاجی ندارد، اینکه مجموعه‌ای با هر بهانه‌ای از دولت گرفته شده قرار نیست که پس از آن هم دولت وظیفه انجام دادن امور آن مجموعه را عهده‌دار باشد.

زمانی‌قمی خاطرنشان کرد: جلسه امروز امنیتی نیست که بخواهیم مباحث خارج از مسئله مشکلات داخلی تولید را در آن مطرح کنیم اما هرزمان که احساس کنم رویدادی به سبب سوئ مدیریتی یک مجموعه رخ داده با جدیت تمام برخورد می‌کنم و در وحله نخست به سراغ مدیریت آن مجموعه می‌روم.

وی بیان کرد: مجموعه واگن‌پارس و کمباین‌سازی از بحران‌های بسیاری عبور کردند و این رویداد به سبب داشتن مدیرانی دلسوز بود، تاکید داریم که در جلسه فردا شخص مدیران عامل حضور داشته باشند در غیر این صورت هماهنگی‌های لازم را انجام می‌دهم که فرد دیگری را به د اخل جلسه راه ندهند.

استاندار مرکزی افزود: وزارت دفاع که یک سهام‌دار است به سبب بدهکار بودن به وزار صنعت، معدن و تجارت و سازمان گسترش دو وزیر با یکدیگر صورت‌جلسه‌ای را به تصویب رسانده و با تقاتر کارخانه را برداشته‌اند حال اینکه این فرمول صحیح بوده یا خیر به بنده ارتباطی ندارد بلکه آنچه که برای من اهمیت دارد اجرای سیاست‌های دولت و نجات شرکت واگن‌پارس است.

زمانی‌قمی ادامه داد: درحال حاضر کشور به تولید هشت هزار واگن مترویی نیاز دارد که براساس قیمت‌هایی غیرچینی به میزان هشت میلیارد یورو و معادل 33 هزار میلیارد تومان نقدینگی محسوب می‌شود که اگر از این میزان تنها 20 تا 30 درصد سهم واگن‌سازی استان مرکزی باشد نجات طبیعی به کارخانه باز می‌گردد.

وی عنوان کرد: اگر مشارکت خارجی در کار نباشد و به سمت و سوی رقابت نرویم هیچکاری از پیش نمی‌رود بلکه باید واقعیت‌ها را بپذیریم زیرا با شعار دادن نمی‌توان کاری کرد، اینکه افرادی از دور نظاره‌گر هستند و بر این باوراند که اگر به جای مدیریت مجموعه بودند تمام مکشلات را برطرف می‌کردند در اشتباه هستند.

استاندار مرکزی خاطرنشان کرد: تاکنون بیش از 10 جلسه ملی برای برطرف شدن معضلات واحدهای استان برگزار کرده‌ام و در جلسه فردا هم مدافع سیستمی هستم که مدیرعامل آن حضور داشته باشد و با منطق به برطرف کردن مشکلات بپردازد، فردا از راه‌افتادن مجموعه واگن‌پارس و بکارگیری ظرفیت آن دفاع می‌کنم.

زمانی‌قمی بیان کرد: اگر توافق دو وزیر بر روی میز برود من از آن دفاع می‌کنم و باید بگویم زمان را از دست نمی‌دهم زیرا سرمایه‌گذاران خارجی پای کار هستند و به‌عنوان یک استاندار موظفم مدافع منافع مردم، کارخانه‌ها و استان باشم.

وی افزود: موضع من موضع دفاع از دولت است نه دفاع از شرکت تا هرچه زودتر سرمایه‌گذار به صحنه بی‌آید و تولید کند و واگن‌پارس احیاء شود و به سطحی برسد که به‌عنوان  کارخانه برتر خاورمیانه از آن یاد شود، فردا از روشی که به تاخیر در سرمایه‌گذاری منجر شود دفاع نمی‌کنم.

استاندار مرکزی ادامه داد: اینکه دولت در عوض بدهی‌هایش به مجموعه‌ها اسناد خزانه می‌دهد منطقی است که به طلبکارانش هم بگوید تا این اسناد را بپذیرند، همچنین براساس مصوبه اگر در جلسه‌ای نام بانکی برای دریافت تسهیلات ذکر نشود بدون تحقیق و بررسی مجموعه را به هر بانکی ارجاع نمی‌دهند و باید در نظر داشته باشیم که اگر قرار باشد با منابع داخلی کار را پیش ببریم با سودهای تسهیلات اصلا به‌صرفه نیست.

زمانی‌قمی عنوان کرد: تصمیم داریم که با اصرار بیشتری گره‌های پیش رو را بگشاییم و در این راستا هفته گذشته جلسه‌ای با سازمان خصوصی‌سازی تشکیل دادیم تا مجوز فروش بخشی از دارایی‌های غیرمولد شرکت هپکو را اخذ کنیم تا با فروش آنها بتوانیم بدهی کارگران را به‌صورت یکجا بپردازیم هرچند اجرائی شدن این تصمیم نیاز به مدتی زمان دارد.

وی خاطرنشان کرد: پس از تسویه حساب با کارگران این مجموعه بخشی از هزینه کسب شده باید در زمینه تولید و بخشی از آن در راستای اصلاح قراداد با سهام‌دار صرف شود و باید گفت که امور مالی پیچیدگی‌های بیشتری دارد.

استاندار مرکزی بیان کرد: سهام‌دار این مجموعه مصوب کرده که پس از تسویه بدهی کارگران از ماه بعد به مدیریت کارخانه بپردازد و باید بگوییم برای اخذ مجوز ترک تشریفات دولت از مجموعه هپکو  به تعداد دفعات بسیاری به سراغ مدیران مربوطه رفته‌ایم و امید داریم که این مجوز را بگیریم.

زمانی‌قمی افزود: مجموعه آندسازی با مشکلات بسیاری مواجه است که به آنها رسیدگی می‌شود،همچنین اگر اسرار و دستور من از واحدهای خدماتی برداشته شود در کمترین مدت ممکن تمامی واحدهای صنعتی با مشکلاتی اعم از قطع آب، برق و گاز مواجه می‌شوند و در نتیجه باید تصمیم‌گیری و تدبیر  منجر به اداره صحیح ا ستان شوند.

وی ادامه داد: جا دارد که از مجموعه ایرالکو تشکر به عمل آوریم که با داشتن چهار هزار و 700 عضو معوقه‌ای ندارد، مصوبه دولت مبنی بر دریافت وام واحد آندسازی همچنان برجای خود باقی است اما باتوجه به اینکه زیرمجموعه‌های ایرالکو چک برگشتی و بدهی معوق دارند مانع از دریافت تسهیلات برای آندسازی می‌شود.

استاندار مرکزی عنوان کرد: ایرالکو سیاست جذب سرمایه‌گذار را در پیش گرفته و مجموعه آندسازی باید در یادها بماند و هرکس که مدیریت استان را به دست گرفت باید به یاد داشته باشد که دولت آمادگی ارائه تسهیلات را دارد درصورتی که چک برگشتی و یات بدهی معوقی درکار نباشد.

زمانی‌قمی خاطرنشان کرد: مجموعه ساینا یکی از مجموعه‌های موفق و مکمل زنجیره تولید استان مرکزی است که از شرایط پسابرجام به نحو احسن استفاده کرده و بسیار موفق است  که سایر واحدهای ما نیز باید از آن الگو بگیرند و به سمت جذب سرمایه‌گذار بروند و همیشه به دنبال اخذ وام نباشند.

وی بیان کرد: واحدهای استان مرکزی باید به دنبال تحقیق، توسعه و بروزآوری باشند و از تکرار بیهوده و تزریق مسکن چندماهه بپرهیزند، در جلسه فردا هیچ نیازی به سخنرانی و هیجانی شدن ماجرا نداریم و ستاد اقتصاد مقاومتی استان هم  به واحدهای صنعتیمان تعلق دارد.

استاندار مرکزی افزود: ما موافق انتقاد هستیم اما اقدامی که برخی امروز انجام می‌دهند نقد نیست و خوب است که بر روی فرهنگ سپاس کار کنیم و در عوض اقداماتی که انجام می‌شود و مهلت‌هایی که در قالب قسط بندی، پرداخت تسهیلات و غیره به انجام می‌رسد تشکر به عمل آوریم.

انتهای پیام/

تاریخ انتشار : 1396/06/20shabab

shabab press

» اشتراک گزاری خبر

نظرات

پست نظرات
نام:


ایمیل:


عنوان:


نام سایت:


نظرات:

كد:


برگزاری جشن تابستانه در اردوی جهادی شهید محمد حسین فهمیده,به همت حوزه مقاومت بسیج دانش آموزی شهید فهمیده یک: به همت حوزه مقاومت بسیج دانش آموزی شهید فهمیده یک:

برگزاری جشن تابستانه در اردوی جهادی شهید محمد حسین فهمیده

امنیتی و دفاعی

اجتماعی

دیگر رسانه ها

عضویت خبرنگاری خبرگزاری شباب

ثبت نام کارت خبرنگاری
دیگر اخبار
گالری تصاویر
فیلم و کلیپ
عاقبت یک اعتماد
دعوت؛ قسمت اول
اختلاسگرها مدافع حرم نمي شوند!!
دیدار اعضای جامعه قرآنی با خانواده شهید اوسط
چه کسانی با شفافیت حقوق مسئولان مخالفت کردند؟
توضیحات حسن عباسی در مورد زمانی که روحانی به دنبال ریاست جمهوری مادام العمر هاشمی بود
من ریویزیونیست هستم . پس هستم
چرا کسی از افتخارات امت واحده اسلام سخن نمیگوید؟

کلیه حقوق سایت متعلق به خبرگزاری شباب میباشد و کپی برداری با ذکر منبع مجاز می باشد