خبرگزاری شباب :: ظرفیت‌های دلیجان و محلات مورد توجه مسئولان استان مرکزی قرار گیرد
 »» ظرفیت‌های دلیجان و محلات مورد توجه مسئولان استان مرکزی قرار گیرد
 


خبرگزاری شباب: رئیس شورای شهر نیم‌ور با بیان اینکه معادن نیم‌ور به لحاظ زیست محیطی سلامت مردم را در خطر قرار داده‌ است گفت: نیم‌ور سال‌هاست که چشم انتظارش را از دولت و ادارات دولتی بریده و نگاهش به خیران است.
 ظرفیت‌های دلیجان و محلات مورد توجه مسئولان استان مرکزی قرار گیرد ,خبرگزاری شباب

به‌گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، جلسه نشست استاندار با شوراهای شهر محلات، دلیجان، نراق و نیم‌ور در استانداری برگزار شد و در آن موضوعات و مشکلات موجود در این شهرستان‌ها به بررسی گذاشته شد.

 رئیس شورای شهر نیم‌ور با اشاره به بی‌توجهی ادارات دولتی به این شهرستان اظهار داشت: نراق شهری است که سال‌ها چشم انتظار از دولت و ادارات دولتی بریده و نگاهش به خیران است.

مهدی لعل‌بار افزود: خیلی از مشکلات تنها نبود بودجه نیست، تخصیص اعتبارات در استان مشکل دارد اما خب بسیاری از موارد هم به‌سبب نبود همکاری و مسائل این‌چنینی است، درمانگاه نیم‌ور با مشکل مواجه بوده و در هفته یک شیفت هم پزشک ندارد و با وجود اینکه  خود خیران هزینه پزشک را متقبل شده‌اند اما باز هم می‌گویند نمی‌شود، این درحالی است که سال گذشته 15 جوان در صنایع این شهرستان جان خود را از دست داده‌اند که شاید اگر امکانات بهداشتی و درمانی مطلوبی داشتیم این اتفاقات تلخ را شاهد نبودیم.

رئیس شورای شهر نیم‌ور تصریح کرد: عوارضی که باید به حساب معادن به این شهرستان برگشت داده شود انجام نمی‌شود، این مسائل و مشکلات سبب گرانی و تعطیلی بنگاه‌های اقتصادی مختلف شده است.

لعل‌بار بیان کرد: از سوی دیگر بحث رفت و آمد صنعتگران شهرستان به مرکز استان را داریم که یک معضل بزرگ تلقی می‌شود و همین امر سبب شده که معادن نیم‌ور باید یک نفر را استخدام کنند که هر روز برای انجام امور مربوطه به مرکز استان سفر کند.

وی ادامه داد: در بحث آموزش و پرورش مدرسه‌ای که بخش خصوصی هزینه‌های آن را تقبل کرده و معطل مدیر است همچنان در فقدان مدیر به سر می‌برد و به ویرانه تبدیل شده است، یا در بخش ورزشی سالنی که 15 سال پیش توسط خیران ساخته شده هیچ‌گونه امکانات سرمایشی و گرمایشی ندارد.

رئیس شورای شهر نیم‌ور عنوان کرد: در بحث حق‌آبه هم مشکلاتی داریم و از سمت خمین به دلیجان زمین‌های کشاورزی به بیابان تبدیل شده درصورتی که در زمین‌های گلپایگان قایق‌سواری می‌کنند و استفاده‌های گردشگری از زمین‌ها دارند.

لعل‌بار افزود: در دشت کشاورزی 250 حکم تخریب صادر شده که اگر غیرقانونی بودند چرا 20 سال مسکوت مانده‌اند، معادن این منطقه به لحاظ زیست محیطی سلامت افراد منطقه را در خطر قرار داده‌اند اما در قبال این آلودگی هیچ توجهی به این مناطق نمی‌شود اگر معادن سودآور هستند باید به شهرهای اطراف آنها توجه شود.

وی تصریح کرد: همچنین بسیاری از مشکلات دیگر که اگر با این روند پیش برویم به سبب نبود خدمات پایه‌ای سیل مهاجرتی از نیم‌ور اتفاق می‌افتد، بنابراین لازم است که مسئولان مشکلات این شهرستان را مد نظر قرار دهند زیرا با این وضعیت به طور قطع با رشد منفی جمعیت رو به رو می‌شویم.

بی توجهی ابنیه تاریخی نراق را به کام مرگ می‌کشاند

عضو شورای شهر نراق گفت: ابنیه تاریخی بسیاری در نراق وجود دارد که در اثر بی‌توجهی ساختار خود را از دست می‌دهند و به سوی نابودی می‌روند.

سید مسعود موسوی در جلسه استاندار با شوراهای شهر محلات، دلیجان، نراق و نیم‌ور که در استانداری برگزار شد با اشاره به مشکلات موجود در شهرستان نراق اظهار داشت: وجود قابلیت گردشگری در شهرستان نراق نیازمند نگاه ویژه به این منطقه است، ابنیه تاریخی بسیاری در این منطقه داریم که متاسفانه به سبب بی توجهی ساختار خود را از دست داده و به سمت نابودی می‌روند و گرچه هر بار اعتبارات محدودی به منظور رسیدگی به آنها تزریق می‌شود اما در برخی از آنها نظیر بازار شمس‌السلطنه بوی مرگ را می‌توان استشمام کرد.

وی افزود: از دیگر مشکلات این شهرستان می‌توان به حوزه بهداشت و درمان اشاره کرد، در تامین کادر پزشکی با مشکل مواجه هستیم، مدت زمان حضور کادر پزشکی در درمانگاه کم بوده و نیاز به افزایش این زمان داریم، مشکل دیگر بحث تامین آب است.

عضو شورای شهر نراق تصریح کرد: ناحیه صنعتی نراق که در دولت دهم کلنگ آن زده شده مسکوت مانده بود که با پیگیری‌های شورای چهارم در دولت یازدهم کار آن دنبال شد اما به سبب مسائل زیست محیطی و دیگر موارد که باید صنایع پاک را بپذیریم در پذیرش صنعتگر با مشکل مواجه هستیم.

موسوی بیان کرد: اکثر مردم نراق دامدار و کشاورز هستند به همین سبب یک منطقه دامداری در این شهرستان درنظر گرفته که با اجازه جهاد کشاورزی نسبت به ساخت آن اقدام شده اما الان بین جهاد و راه و شهرسازی اختلافاتی دررابطه با این مکان وجود دارد همچنین در زمینه تامین حق‌آبه هم با مشکل مواجه است که اگر مشکلات آن برطرف شود می‌توان دامداری صنعتی را در این منطقه ایجاد کرد.

وی ادامه داد: مشکلات عدیده‌ای در زمینه آموزش و پرورش داریم، دو مدرسه داریم که اگر افاغنه دانش‌آموزان خود را از این مدارس خارج کنند باید دانش‌آموزان خود را برای تحصیل به مناطق دیگر منتقل کنیم.

عضو شورای شهر نراق عنوان کرد: ورودی و خروجی شهر ناقص و تاریک بوده و زمینه‌ساز بروز حوادث است، که با توجه به ترمیم و بازسازی جاده مناسب‌سازی ورودی و خروجی شهر را هم انتظار داریم.

دلیجان به واسطه صنعت دولتی رشد نکرده

رحمان دلاوری با اشاره به مشکلات دلیجان اظهار داشت: دلیجان دارای شرایط بسیار ویژه و ممتاز است، به‌نوعی یکی از دروازه‌های استان محسوب می‌شود و آنچه که مردم در سراسر ایران از دلیجان می‌بینند به نام استان است و قضاوتشان درمورد استان همان چیزی است که در شهر ما می‌بینند  و به سبب محرومیت‌هایی که وجود داشته نتوانستیم حداقل سیما و منظر شهری را آنچنان که شایسته شهرستان و استان است مزین و مرتب کنیم تا نگاه خارج از استان یک نگاه آبرومند باشد.

وی افزود: خیابان امام را داریم که چندین سال است بحث خط تعویض آن مطرح است خیابان در کریدور شمال به جنوب کشور قرار دارد و متاسفانه به‌سبب اینکاه اعتبار لازم برای این خیابان که خیابانی در کریدور ترافیکی کشور است تامین نشده نتوانستیم به نتیجه مطلوب برسانیم درصورتی که اگر نگاه ویژه استانی بود می‌توانست به‌عنوان یک پروژه ملی دیده شود.

رئیس شورای شهر دلیجان تصریح کرد: دلیجان به واسطه صنعت دولتی رشد نکرده بلکه این رشد به واسطه سرمایه‌گذاری‌های خصوصی بوده که توسط افراد غیردولتی انجام شده و بالای 85 درصد سرمایه‌گذاران آن دلیجانی هستند، مردمی که توانستند تا این اندازه برای شهرستان خود سرمایه‌گذاری کنند و قابلیت ایجاد کنند که برای استان هم منفعت دارد خدماتی که دریافت می‌کنند شایسته آنها نیست.

دلاوری بیان کرد: دبیرستانی را به سبب نبود کلاس قرار است 2 قسمت کنند که بخشی از آن را به منظور مدرسه ابتدایی و بخشی را به‌عنوان دبیرستان مورد استفاده قرار دهند، در حوزه آموزش و پرورش فلج شدیم و اینکه کلاس به قدر کافی نداریم درد بزرگی است اگر یک شهرستان محرومی بودیم و اقتصادی در آن نبود قبول می‌کردیم اما برای شهرستان صنعتی مانند دلیجان این موضوع شایسته نیست و بسیار زشت است.

وی ادامه داد: جاده مشهد اردهال به سمت کاشان را ببینید و بعد همین جاده به سمت دلیجان را با آن مقایسه کنید قابل قیاس نیست، بنده در همین جاده تصادف کردم که نقطه حادثه‌خیزی بود و همه این موارد ناشی از بی‌توجهی‌ها است.

رئیس شورای شهر دلیجان عنوان کرد: بیرون از غار نخجیر آیا درختی وجود دارد که افرادی که منتظر ورود به غارهستند بتوانند آنجا توقف کنند، قابلیت‌های گردشگری استان به‌ویژه در محلات و دلیجان بسیار بالا بوده و باید مورد توجه ویژه قرار گیرد، تبعیض بودجه‌ای وجود دارد و عامل اصلی آن هم خود استانداری بوده زیرا  تعیین مناطق محروم با خود استانداری است.

گزارش: سمیرا عیدی گل تپه‌ای

انتهای پیام/

تاریخ انتشار : 1396/06/20shabab

shabab press

» اشتراک گزاری خبر

نظرات

پست نظرات
نام:


ایمیل:


عنوان:


نام سایت:


نظرات:

كد:


برگزاری جشن تابستانه در اردوی جهادی شهید محمد حسین فهمیده,به همت حوزه مقاومت بسیج دانش آموزی شهید فهمیده یک: به همت حوزه مقاومت بسیج دانش آموزی شهید فهمیده یک:

برگزاری جشن تابستانه در اردوی جهادی شهید محمد حسین فهمیده

امنیتی و دفاعی

اجتماعی

دیگر رسانه ها

عضویت خبرنگاری خبرگزاری شباب

ثبت نام کارت خبرنگاری
دیگر اخبار
گالری تصاویر
فیلم و کلیپ
عاقبت یک اعتماد
دعوت؛ قسمت اول
اختلاسگرها مدافع حرم نمي شوند!!
دیدار اعضای جامعه قرآنی با خانواده شهید اوسط
چه کسانی با شفافیت حقوق مسئولان مخالفت کردند؟
توضیحات حسن عباسی در مورد زمانی که روحانی به دنبال ریاست جمهوری مادام العمر هاشمی بود
من ریویزیونیست هستم . پس هستم
چرا کسی از افتخارات امت واحده اسلام سخن نمیگوید؟

کلیه حقوق سایت متعلق به خبرگزاری شباب میباشد و کپی برداری با ذکر منبع مجاز می باشد