» تلاش برای پیشگیری ازوقوع جرم درکاهش ورودی پرونده های قضایی موثراست

معاونت اجتماعی دادگستری خراسان رضوی گفت: تلاش برای پیشگیری از وقوع جرم در کاهش ورودی پرونده های قضایی موثر است و براساس یکی از فرمایشات مهم مقام معظم رهبری کلیه سازمان ها و دستگاهها مکلفند قوه قضائیه را در پیشگیری از وقوع جرم یاری کنند.


به گزارش خبرنگار خبرگزاری شباب پرس


سید امیر مرتضوی روز چهارشنبه درنشست شورای پیشگیری از وقوع جرم اظهارکرد:اگرسازمانها و دستگاهها وظایف سازمانی خود را به موقع، مناسب، دقیق و هدفمند انجام دهند بیشترین کمک را به قوه قضائیه کرده اند زیرا در این صورت شاهد مطالبات معوقه بانکی و تصرفات اراضی در موقوفات و اراضی ملی نخواهیم بود.
وی از وجود هشت هزار حلقه چاه غیر مجاز در استان خبر داد و افزود: در صورت برخورد در موعد مقرر از سوی متولیان، امروز نیاز به مسدود شدن آنها که مشکلات اجتماعی و تنش به همراه دارد، نبود .
وی تصریح کرد: با تعطیلی هر واحد صنعتی به طور میانگین یکصد نفر بی کار می شوند که موجب مشکلات بسیاری می شود، اما اگر این مسائل به درستی مدیریت شود شاهد بروز آسیبهای اجتماعی ناشی از آنها نخواهیم بود.
وی با اشاره به حجم بالای انواع طلاق گفت: پارسال استان خراسان رضوی رتبه سوم و امسال رتبه پنجم را در میزان طلاق در کشور داشته است.
مرتضوی بر همسویی قوا با یکدیگر تأکید و اظهار کرد: سایر دستگاهها باید به کمک هم بیایند تا منطبق با موازین قانونی برای پیشگیری از وقوع جرم تلاش شود.
وی با یادآوری توسعه فناوری های ارتباطی گفت: در خصوص آسیبهای اجتماعی ناشی از دسترسی به فضای مجازی باید کار بیشتری شود، زیرا ذائقه جوان و نوجوان به سمت استفاده از فضای مجازی است لذا باید برای پیشگیری از آسیبهای این فضا برنامه ریزی کرد.
وی با اشاره به قرار گرفتن در آستانه انتخابات گفت: به طور هدفمند به همه گروههای سیاسی در مشهد منشور اخلاقی و حقوقی ابلاغ شده و همه مکلف به اجرا هستند.
وی با تأکید بر فعال شدن شوراهای پیشگیری ا زوقوع جرم در حوزه انتخابات خاطر نشان کرد : گاه در حوزه تبلیغات انتخابات قبل از مطالعه قانون، نامزدها سفارش کار می دهند که با قانون همخوانی ندارد لذا باید دقت نظر لازم را داشته باشند .
دادستان کاشمر نیز در این نشست گفت: در کاشمر هیچ‌گونه چاه غیرمجازی نداریم و اغلب مربوط به حوزه کوهسرخ است.
حجت‌الاسلام علیرضا میدانی با اشاره به اینکه در راستای پیشگیری از تصرفات انفال و اراضی دولت در بخش‌های مختلف دستورهای لازم به‌تمامی ادارات شهرستان صادر شده است، گفت: بر اساس این دستور ادارات در همان ابتدا از ظرفیت قانونی خود می‌توانند استفاده کرده و با جلوگیری از تصرف اجازه تشکیل پرونده را ندهند.
وی با اعلام اینکه در برخی موارد با حضور در صحنه، دستور تخریب تصرف‌های انجام گرفته داده شده ، عنوان کرد: این اقدامات موجب شده در تصرفات اراضی کمترین ورودی پرونده را داشته و در پرونده‌های کیفری آمار به صفر برسد.
دادستان کاشمر گفت: با وجود اینکه اعلام شده اگر کسی از متصرفین مدعی حقوقی بود و ادعای داشتن سند و قولنامه داشت به دادسرا هدایت شوند اما حتی در یک مورد هم مدعی نداشته‌ایم.
وی با اعلام اینکه تاکنون گام‌های بسیار خوبی در شهرستان در راستای کاهش جرائم برداشته شده است، به تشکیل کارگروه عفاف و حجاب با محوریت امام جمعه و سایر نهادهای مرتبط اشاره گرد و گفت:وضعیت بدحجابی در کاشمر حاد نیست اما اگر مدیریت نشود مشکل ساز می شود.
وی یکی از مهم‌ترین علل کاهش ورودی پرونده‌ها را نتیجه همدلی بین ادارات و کارکنان دستگاه قضایی دانست و گفت: با راه‌اندازی کمیته صلح و سازش در شهرستان و استفاده از ظرفیت شورای حل اختلاف و پیگیری‌های انجام شده، ورودی پرونده در شعبات دادیاری در دو سال گذشته از 140 پرونده به 80 پرونده کاهش یافته است.
رییس دادگستری کاشمر نیز با بیان اینکه جرائم و مسائل مختلف اجتماعی در حوزه های چهارگانه منطقه مشابه هستند، افزود: در مقاطع مختلف به ویژه انتخابات تعاملات بسیار خوبی بین دستگاه قضایی با سایر ادارات در شهرستان وجود دارد.
محمود قانعی گفت: در حوزه های قضایی کاشمر و شهرهای مجاور از وضعیت خوبی برخوردار هستیم به طوری که وضعیت عمومی جرایم و ورودی پرونده ها رو به کاهش است.
وی با اعلام اینکه با افزایش نیرویی که در سالهای اخیر داشته ایم شاهد آثا مثبت و ارتقاء کیفیت در حوزه های خانواده، حقوقی و کیفری هستیم، عنوان کرد: تمام تلاش کاهش معضلات اجتماعی است.
رییس دادگستری کاشمر با بیان اینکه مسائل اقتصادی و بی کاری از جمله عوامل پرونده سازی در دادگستری است، ابراز امیدواری کرد؛ وضعیت اقتصادی مردم هرچه زودتر بهبود پیدا کند تا شاهد کاهش جرائم باشیم.
فرماندار کاشمر نیز با بیان اینکه توجیه عقلایی مردم جامعه و بزهکارها در کاهش جرم اثرگذار است، افزود: در منطقه کاشمر به دلیل تلاش‌های مسئولان جهت کاهش مشکلات مردم، کمترین‌ مشکل را داریم.
محمد حسن فرهادی با اشاره به اینکه بسیاری از مشکلات سازمان‌ها و ادارات نیاز به پیگیری در استان و کشور دارد و به همین دلیل0 جلسات مشترکی با نماینده مردم در مجلس و ریاست دادگستری برگزار می‌شود، گفت: مشکلات شهرستان از جمله مسکن مهر، اشتغال و واحدهای تولیدی در شهرک صنعتی از جمله مسائلی است که مدام رصد و جهت رفع اقدامات لازم انجام می‌شود.
‌وی ‌‌برآیند خدمت به مردم در شهرستان را قابل قبول دانست و اظهار کرد: این نشان می‌دهد دستگاه قضایی ما در شهرستان مشکل خاصی ندارند.
شهرستان 195 هزرا نفری کاشمر در فاصله 228 کیلومتری مشهد قرار دارد.
تاریخ انتشار : 1395/10/22http://shababpress.ir/Cyberspace/wp-content/uploads/2016/09/telegram-13.jpg

 

» اشتراک گزاری خبر

عناوین روزنامه های امروز
تصاویر منتخب
حبرگزاری شباب

دانلود پیام رسان سلام
http://shababpress.ir/blog_images/1479358979.gif

http://shababpress.ir/blog_images/1477648182.jpg
 
تبلیغات در شباب
تبلیغات
http://shababpress.ir/blog_images/1479358152.gif
http://shababpress.ir/blog_images/1479358292.gif

http://shababpress.ir/blog_images/1479358273.gif

http://shababpress.ir/blog_images/1479359004.gif
http://shababpress.ir/blog_images/1479359017.gif

http://shababpress.ir/blog_images/1479358963.gif
گالری تصاویر
فیلم و کلیپ
مردم باید بدانند
مقابله هنرمندان انقلابی با دیکتاتورهای فرهنگی
دکتر کاظمی آشتیانی، جهادگری برجسته
نقد تفکر محمود سریع القلم توسط دکتر نبویان
تشرف شهید هاشمی نژاد به محضر امام زمان(عج)
مستند کوتاه متنفرم
دشمن مردم
عتبه بوسی باب ورود حرم حضرت علی علیه السلام

ما را دنبال کنید...

کلیه حقوق سایت متعلق به شباب میباشد و کپی برداری با ذکر منبع مجاز می باشد

طراحی: ایران وب سرویس