آخرین اخبار

بخش مهمی در پیشگیری از وقوع سیل در شهرهای شمالی بر عهده شورای شهر و شهرداری است


سید نصرالدین قاضی زاده، مسئول بسیج جامعه پزشکی استان مازندران در گفت‌وگو با خبرنگار سازمان بسیج جامعه پزشکی  در پاسخ به این سوال که با توجه به وقوع حوادث طبیعی مانند سیل در خطه شمال کشور چرا در حوزه مدیریت بحران قوی عمل نشده است، گفت: اتفاقی که در ۱۵ تا ۲۰ سال اخیر اتفاق افتاده این است که پس از به وجود آمدن شوراهای شهر، محلات و دهیاری‌ها در حوزه تامین منابع به وسیله دولت یک سری اختیارات به این نهادها داده شد.

وی در ادامه افزود: به این شکل که این نهادها با فروش تراکم برای خود درآمد داشته باشند و بسیاری از منابع مالی خود را از طریق دادن مجوزهای ساخت همچنین افزایش سطح روستا در قالب طرح جامع روستا یا طرح عالی روستا به دست بیاورند که به این شکل وسعت روستا را افزایش دادند.

قاضی زاده، بر این موضوع تاکید کرد که این امر باعث سودجویی بعضی از افراد شد و این نهادها مجوز جهت ساخت و ساز در بستر رودخانه‌ها دادند.

مسئول بسیج جامعه پزشکی استان مازندران با بیان اینکه عدم هماهنگی و سوءاستفاده‌ها در دادن مجوز زمینه بروز اتفاقاتی مانند فرو ریخت ساختمان ۴ طبقه در شهرستان زیراب سوادکوه را فراهم کرد، گفت: تا زمانی که حادثه طبیعی رخ ندهد هیچ مشکلی وجود ندارد اما وقتی بحران رخ دهد همه بر روی موضوع حساس می‌شوند.

وی ادامه داد: شهرداری‌ها و دهیاری‌ها مجوزهای لازم را برای ساخت و ساز صادر می‌کنند اما مشخص است که اقدامات لازم برای ایمن سازی مناطق انجام نشده و پای مشکلات مالی به میان آورده می‌شود.

فقط در سطح شهرساری امکان تصفیه سیلابها وجود دارد

قاضی زاده، با تاکید بر اینکه از نظر قانونی شهرداری در این باره مقصر نیست زیرا در جریان کنترل آبهای سطحی که این امکان در سطح استان که آبها از سطح شهر جمع‌آوری تا برای تصفیه در فضایی دپو شود، وجود ندارد، تصریح کرد: در حال حاضر فقط جدیدا در سطح ساری اقداماتی در این مورد انجام شده است.

وی در ادامه افزود: در موضوع آب‌های سطحی اگر مقدار باران کمی شدید باشد سطح شهر دچار آب گرفتگی می‌شود  در حالیکه جویها و کانالهای انتقال دهنده آب شهرها گنجایش در این واحد انتقال و هدایت آب را ندارد.

بخش مهمی در پیشگیری از وقوع سیل در شهرهای شمالی بر عهده شورای شهر و شهرداری است

مسئول بسیج جامعه پزشکی استان مازندران با اشاره به اینکه نقش اساسی در پیشگیری از وقوع سیل و آبگرفتگی در شهرهای شمالی را شورای شهر و شهرداری بر عهده دارند، خاطرنشان کرد: باید تنظیم مقررات ساخت و ساز، کنترل آبهای سطحی و هدایت آب به خارج از شهر با توجه به وسعت هر شهر لحاظ شود.

افراد کار بلد وارد امر پیشگیری از وقوع بلایای طبیعی شوند

وی در بیان راهکار برای پیشگیری از وقوع بلایای طبیعی مانند سیل در شمال کشور تصریح کرد: در سطح استان مازندران تا مبانی پل سازی بر روی رودخانه، کانال زدن و بستن بتون به شیوه فعلی باشد، اوضاع تغییر نخواهد کرد و در این باره مهندسان شهرداری و افراد کار بلد باید جوابگو باشند.

مسئولان برای رفع معضلات مدیریت بحران فقط به شکل مقطعی فعالیت می‌کنند

قاضی زاده، ادامه داد: در این مناطق اگر قرار بر احداث جاده باشد همه زمین‌ها مالک دارد و تمامی زمین باید خریداری شود که اقدام پر هزینه ای است و نکته دیگر اینکه مسئولان به دنبال برطرف کردن مشکلات طرح‌های کلان نیستند و فقط برای رفع معضلات به شکل مقطعی فعالیت می‌کنند و امور را به شکلی پیگیری می‌کنند که ۴ تا ۵ سال نیاز جامعه را تامین کند.

مسئول بسیج جامعه پزشکی استان مازندران در پایان خاطرنشان کرد: پس از انقلاب هیچ فکری در حوزه مدریت بلایای طبیعی در شمال کشور نشده است بلکه فقط به فکر ساخت و ساز و شهرسازی بوده‌ایم اما باید راهکاری اندیشیده شود تا این مسئله ریشه‌ای حل شود.

انتهای پیام/

Untitled 1

http://shababpress.ir/Cyberspace/wp-content/uploads/2016/09/telegram-13.jpgمنبع: بسیج جامعه پزشکی