آخرین اخبار

لزوم استفاده از ظرفیت‌های مساجد در تبدیل اقتصاد مقاومتی به گفتمانی عمومی


به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سپاه کردستان از قروه، سعید شعبانی در مراسم اولین جشنواره برترین‌های مساجد که به مناسبت روز جهانی مسجد برگزار شد، اظهار داشت: تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی مساجد به عنوان پایگاه‌های مقاومت در برابر رژیم ستمشاهی ایستادگی می‌کردند و برنامه‌های مقابله با طاغوت در مساجد پیگیری می‌شدند.

 

وی با بیان اینکه باید با شناخت آسیب‌ها و تهدیدهای جامعه از ظرفیت‌های مساجد استفاده کرد، افزود: امروز ما با جنگ نرم روبرو هستیم که دشمن در قالب نفوذ، رخنه و در قالب تضعیف بنیان خانواده‌ها با ترویج بدحجابی وارد شده است.

 

فرمانده سپاه قروه خاطر نشان کرد: دشمن با برنامه‌ریزی‌های گسترده به دنبال مقابله با فرهنگ مسجد می‌باشد و ما باید از ظرفیت‌های مساجد برای ایستادگی در برابر دشمن استفاده کنیم.

شعبانی افزود: در جنگ سخت جوانان ما تمام قد در برابر دشمن ایستادند اما امروز و در جنگ نرم دشمن به موفقیت‌هایی دست یافته است که می‌توان با ترویج فرهنگ مساجد از حرکت دشمن جلوگیری کرد.

 

وی با ابراز تاسف از آمار بالای خودکشی در شهرستان قروه آمار خودکشی در این شهرستان در سال گذشته را بیش از ۱۰ مورد عنوان نمود و تصریح کرد: نقش ائمه جمعه و جماعات و نقش مساجد را باید مورد بررسی قرار داد و در برخورد با معضلات اجتماعی همچون طلاق، اعتیاد و خودکشی از این ظرفیت گسترده بهره برد.

 

به گفته فرمانده سپاه قروه در شهرستان بحث تکفیر و سلفیت وجود دارد که باید ائمه جمعه و جماعات و بخصوص ماموستاها در جهت روشنگری در این خصوص اقدام کنند.

 

وی با بیان اینکه باید از ظرفیت‌های موجود نهایت استفاده را داشت ادامه داد: برای استفاده از فرصت‌ها و برای کاهش تهدیدها و آسیب‌ها باید از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های مساجد استفاده کنیم.

وی با تأکید بر لزوم حرکت در راستای اقتصاد مقاومتی بیان داشت: هم اکنون ۵ ماه از سال اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل می گذرد اما هنوز شاهد حرکت چشمگیری در این خصوص نبوده‌ایم.

 

شعبانی با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی باید به گفتمان عمومی جامعه تبدیل شود، افزود: ائمه جمعه و جماعات باید به موضوع اقتصاد مقاومتی بیشتر از گذشته بپردازند و باید به دنبال فرهنگ‌سازی در این زمینه باشند.

وی مصرف‌گرایی در روستاها را یکی دیگر از معضلاتی دانست که باید با آن مقابله شود و گفت: ائمه جمعه و جماعات در روستاها باید مباحث تولیدی را مورد توجه قرار دهند چرا که متاسفانه امروز روستاهای ما مصرف‌گرا شده‌اند و اقلام مورد نیاز خود را از شهرها تامین می‌کنند.

 

فرمانده سپاه قروه با اشاره به اعتبارات بسیج سازندگی این شهرستان در حمایت از طرح‌های اقتصاد مقاومتی در سال جاری اظهار داشت: ۱۰ میلیارد و ۸۰۰میلیون ریال اعتبار امسال در زمینه حمایت از طرح‌های اقتصاد مقاومتی به بسیج سازندگی شهرستان قروه اختصاص یافته است.

 

وی افزود: ما به دنبال کارآفرینی و تولید در عرصه صنعت و کشاورزی هستیم و در این راستا جلسات بسیاری برگزار شده است تا این میزان تسهیلات به صورت هدفمند به افراد متقاضی ارائه شود.

 

شعبانی ادامه داد: ۵ میلیارد ریال از این اعتبار به شهر سریش‌آباد جهت فرآوری محصولات سنگی اختصاص یافته است و سایر اعتبارات نیز در دیگر نقاط شهرستان و مختص به طرح‌های اقتصاد مقاومتی از جمله پرورش قارچ پرورش ماکیان، پرورش مرغ خانگی، پرورش زنبورعسل، پرورش ماهی و دیگر طرح‌های مربوط به اقتصاد مقاومتی می‌باشد.

 

فرمانده سپاه قروه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برنامه‌های شبکه‌های ماهواره‌ای افزود: یکی از آسیب‌هایی که امروز با آن مواجه هستیم ماهواره‌ها هستند که مساجد باید در این خصوص نقش‌آفرینی نمایند چرا که بسیاری از معضلات جامعه از جمله اعتیاد طلاق و خودکشی نشأت گرفته از ماهواره‌ها هستند.

 

وی همچنین به لزوم ارتباط مناسب مساجد و پایگاه‌های بسیج در روستاها اشاره نمود و افزود: بسیج مایه خیر و برکت است و هر جا که بسیج وارد می‌شود آرامش و امنیت نیز ایجاد می‌گردد و در این بین باید مساجد و پایگاه‌های بسیج ارتباط مناسب‌تری داشته باشند.

 

شعبانی افزود: بسیج جدای از مساجد و جدای از امامان جماعت و هیئت امنای مسجد معنای حقیقی خود را از دست می‌دهد بنابراین اگر به دنبال کاهش آسیب‌ها و به دنبال استفاده از پتانسیل‌ها هستیم باید در کنار یکدیگر و همراه با هم حرکت کنیم.

 

وی ادامه داد: ما در سطح شهر و روستاهای قروه ۱۶۴ پایگاه بسیج داریم که از این تعداد ۴۴ پایگاه دارای مکان فیزیکی هستند و انتظار داریم که مساجد و هیئت امنای مساجد نسبت به ایجاد پایگاه‌های بسیج در روستاهای خود همت داشته باشند.

 

گفتنی است در پایان این مراسم از هیئت امنای مساجد، خادمین برتر مساجد و از امامان جماعات مساجد شهرستان قروه تقدیر شد.

انتهای پیام/

Untitled 1

http://shababpress.ir/Cyberspace/wp-content/uploads/2016/09/telegram-13.jpgلینک منبع