آخرین اخبار

اخبار سیاسی


  • یک کارشناس مسایل سیاسی:
  • دستورالعمل وزارت خزانه‌داری آمریکا همه نگرانی‌ها را رفع نمی‌کند

یک کارشناس مسایل سیاسی خاطرنشان کرد که دستورالعمل جدید وزارت خزانه‌داری آمریکا تمامی نگرانی‌ها و انتقادات ایران به اجرای برجام از سوی آمریکا در بخش رفع تحریم‌ها را رفع نمی‌کند.

سعید لیلاز در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به دستورالعمل جدید وزارت خزانه‌داری آمریکا که بر اساس آن معاملات با ایران بر پایه‌ دلار که پیش از این ممنوع بودند تا زمانی‌که وارد نظام مالی آمریکا نشود، آزاد خواهند بود، گفت: این اقدام دولت آمریکا یک گام مهم واشنگتن به سمت تعامل با ایران به خصوص در آستانه انتخابات ریاست جمهوری بسیار مهم است به ویژه که کنگره آمریکا و بخشی از دموکرات‌ها نیز طرفدار تشدید تحریم‌ها هستند، بنابراین این اقدام دولت آمریکا در دو بعد سیاسی و اقتصادی حایز اهمیت است.

او با بیان این‌که چنین اقداماتی در روزهای پایانی دولت بیل کلینتون در رابطه با برداشتن تحریم مواد غذایی و دارویی ایران نیز اتفاق افتاد گفت: البته این اقدامات بیش از آن‌که امتیازی برای ایران باشد امتیاز برای آمریکا محسوب می‌شود. در عین حال این اقدامات نشان می‌دهد میانه‌روها در آمریکا قادر به تصمیم‌گیری در مقاطع خاص هستند.

لیلاز تاکید کرد که رییسان‌جمهور آمریکا در پایان دوره دوم مسوولیت‌شان سعی می‌کنند از برخی اختیارات‌شان نه لزوما در جهت منافع کشور دیگر، بلکه در راستای منافع خود استفاده کنند.

این کارشناس مسایل سیاسی در پاسخ به این پرسش که دستور العمل جدید پاسخگوی نگرانی‌های ایران در رابطه با اجرا نشدن تعهدات آمریکا و ۱+۵ در چارچوب برجام است؟ اظهار کرد: خیر. گام‌های مهم‌تری لازم است که باید برای اجرای تعهدات بر اساس برجام از سوی آمریکا و ۱+۵ انجام شود.

وی در عین حال گفت که هرگونه کاهش تحریم‌ها و تسهیل مبادلات بانکی و مالی با توجه به این‌که ۶۲ درصد کل مبادلات بین‌المللی از طریق دلار آمریکا انجام می‌شود تاثیر گذار خواهد بود.

لیلاز خاطرنشان کرد: رفع تحریم‌ها به تسهیل کار و کاهش هزینه‌ها کمک خواهد کرد نه آن‌که مشکلات اصلی اقتصاد ایران را حل کند.

دستورالعمل جدید به معنی تسهیل تحریم‌های باقیمانده نیست

این در حالی است که وزارت خزانه‌داری آمریکا در بیانیه جدیدی تصریح کرده است که دستورالعمل این وزارتخانه درباره معاملات بر پایه دلار با ایران به معنای تسهیل تحریم‌های باقیمانده علیه این کشور نیست.

به گزارش آسوشیتدپرس،‌ وزارت خزانه‌داری تأکید کرد که به‌ روزرسانی قوانینش که در ساعات پایانی روز جمعه منتشر شد، تنها برای شفاف‌سازی درباره بایدها و نبایدهای توافق هسته‌ای سال گذشته ایران و گروه ۱+۵ است.

این وزارتخانه در بیانیه خود آورده است: به روز کردن دستورالعمل‌ها در خصوص ایران در پاسخ به نگرانی بازرگانان خارجی درباره این که چه معاملاتی هم‌چنان به دلیل تحریم‌های غیرهسته‌ای ممنوع هستند، انجام شده است.

بنا بر اعلام وزارت خزانه‌داری آمریکا، هدف این به‌ روزرسانی ، شفاف‌سازی درباره لغو تحریم‌ها تحت توافق هسته‌ای و هم‌چنین مشخص کردن تحریم‌های باقیمانده بوده است و دلالت بر کاهش دوباره تحریم‌ها ندارد.


  • امام حسین(ع) اسوه یک مسلمان آزادیخواه است

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: امام حسین(ع) الگو و اسوه یک مسلمان آزادیخواه است که برای اعتقاد به راه خدایی اش در راهی گام نهاد که امروز مایه فخر و افتخار میلیون ها شیعه است.

به گزارش مهر، حسن رحیم پورازغدی شامگاه شنبه در جمع دانشجویان و عزاداران حسینی(ع) دانشگاه صنعتی شاهرود با بیان اینکه عاشورا، مسئله ای تابع زمان و مکان نیست و تا ابد روشن خواهد بود، ابراز داشت: یک هزار و ۴۰۰ سال پیش جامعه بعد از پیروزی یک نهضت بزرگ توحیدی به تدریج به انحطاط و انحراف کشیده شد و حاکمیت و افکار عمومی درحالی که نمادهای سوری دینی را حفظ کرده بود و از آنها مشروعیت می گرفت از مسیر توحید و عدالت خارج شد.

وی افزود: سخنان، اصول مبانی و آموزه های امام حسین (ع) تاریخ مصرف ندارد چراکه اگر تاریخ مصرف داشت همانند دیگر شخصیت های تاریخی به تاریخ پیوسته بود لذا باید به شخص حقیقی امام توجه کرد و توجه به شخصیت حقوقی امام، امام را از امامت و الگو بودن خارج می کند هر نوع عزاداری یا یادبود برای پیامبر خدا و اهل بیت (ع) یک نوستالژی تاریخی برای تسکین دردودل نیکان روزگار و خوبان مستضعف محسوب می شود لذا باید به شخصیت حقیقی امام توجه داشت.


 

منبع: روزنامه کار و کارگر
نشر این خبر لزوما نشانه تایید خبر توسط خبرگزاری شباب نمی باشد

Untitled 1

http://shababpress.ir/Cyberspace/wp-content/uploads/2016/09/telegram-13.jpg