آخرین اخبار

بسیج مداحان پتانسیلی در جهت زنده نگه داشتن انقلاب است


نسخه مناسب چاپارسال به دوستان

در نشست خبری بسیج مداحان مطرح شد؛

بسیج مداحان پتانسیلی در جهت زنده نگه داشتن انقلاب است

رئیس جامعه مداحان استان کرمان گفت: نام گذاری شغل بر مداحی بی سلقیگی است که اجر و قرب مداحی را با مادیات عوض کنند همانطور که امام معصوم فرمودند هرکه ما را وسیله کسب و کار قرار دهد او را خوار می کنیم و ممکن است در جامعه افرادی باشند که با دید شغل به مداحی نگاه کنند اما بسیار ضرر می کنند چرا که دستگاه اهل بیت چیزی نیست که بتوان با مال دنیا آن را عوض کرد .

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سپاه ثارالله ”  سید روح الله نیکخواه، مسئول سازمان بسیج مداحان استان کرمان در نشست خبری سازمان بسیج مداحان استان کرمان که به مناسبت فرارسیدن هفته بسیج برگزار شد، گفت: بسیج مداحان تعامل خوبی با سازمان تبلیغات اسلامی شهرستان داشته است و این تعامل و همکاری بستر خوبی در بسیج ایجاد کرده است که با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری همه آحاد ملت بسیجی هستند و علاوه بر آن شورای عالی بسیج نقطه پرشتابی است.

نیکخواه تشریح کرد: قبل از هفته بسیج در مجمعی استانی با حضور دکتر محمد فراهانی داشتیم که رئیس سازمان بسیج مداحان کشور هستند که ریاست این مجمع محمدرضا گلچین بود و جانشین سپاه ثارالله و سایر پیشکسوت ها در این مجمع حضور داشتند.

مسئول سازمان بسیج مداحان استان کرمان اظهار کرد: با توجه به اینکه سیدالشهدا(ع) و اهل بیت دستگاه بسیار مطهر و تاثیرگذاری در بحث انقلاب و حرکت های انقلابی است همانطور که امام(ره) به مسئله هیئت ها و اثرگذاری آنها اشاره کردند و در جریان زعامت رهبر انقلاب تاثیرگذاری هیئت های مذهبی در جریاناتی مثل فتنه ۸۸ را می بینیم که وقتی این جریان به هیئت های مذهبی و آتش کشیدن پرچم امام حسین(ع) رسید، این مسئله موجب رسوایی این جریان شد.

نیکخواه در ادامه ابراز کرد: در تاریخ اهل بیت وجود مقدس امام سجاد(ع) در مسجد شام تمام این حرکت های پلید امویان و دشمنان در سخنرانی رسوا کننده و آتشین رسوا کرد بنابراین این اثر گذاری دستگاه اهل بیت است و جامعه مداحان یکی از پیشقراولان این اثرگذاری ها است.

وی عنوان کرد: امروزجوانان انقلابی و مذهبی که در خط نظام، ولایت و انقلاب هستند و سازمان بسیج مداحان در کنار سازمان های ذیربط مانند سازمان تبلیغات و هماهنگی و مراکز فرهنگی و هیئت های مذهبی در استان کرمان ورود پیدا کرده است تا بتواند سربازی خود را در راستای رهنمودهای ولی مسلمین به انجام برساند.

مسئول سازمان بسیج مداحان استان کرمان بیان کرد: جامعه مداحان از پنج قشر تاثیرگذار در جامعه است و آنقدر اهمیت دارد که مقام معظم رهبری هرساله در روز ولادت بی بی دوعالم سکانداران دستگاه سیدالشهدا(ع) را فرا میخواند و رهنمودهای حکیمانه خود را برای آنها مطرح می کنند تا تاثیرگذارتر باشد.

نیکخواه افزود:مقام معظم رهبری نظر خاص و ویژه به جامعه مداحان دارند و این امر آنقدر اهمیت دارد که رهبری در برخی فرمایشات خود اینگونه اشاره دارند که شما در حقیقت دین، آخرت و سبک زندگی مردم را به دست دارید.

وی با بیان اینکه جامعه مداحان با ادعیه و مناجات در ارتباط است، گفت:مداحان با احساسات و عواطف مردم مرتبط هستند و سردار سلیمانی هم اشاره داشتند که جامعه مداحان لشکری هستند که در قالب احساسات و عواطف وارد می شوند و درحقیقت جامعه را به این سمت پیش می برند.

مسئول سازمان بسیج مداحان استان کرمان یادآور شد: امام(ره) فرمودند انقلاب ما شعاعی از عاشورا بود، جامعه بسیج با ایثار شهادت سروکار دارد که این برگرفته از مکتب عاشور است، ما میتوانیم در جامعه مداحان هدفمند عمل کنیم، اگر مداحی در هیئتی ذکر مصیبت و نوحه می خواند تمام اقشار در این دستگاه سیدالشهدا(ره) شرکت می کنند و این نکته بارزی است که هر جامعه ای آن را ندارد که فرصت و پتانسیل خوبی در جامعه مداحان است که با محتوای خوب در جهت زنده نگه داشتن و ادامه راه انقلاب گام بردارند.
نیکخواه اذعان کرد: در استان کرمان ۱۲ کانون بسیج مداحان یعنی کانون خواهران ناحیه حضرت امیر و کانون بسیج مداحان ناحیه حضرت رسول(ص) را داریم.

محمدرضا گلچین،رئیس جامعه مداحان استان کرمان ضمن گرامیداشت هفته بسیج و تسلیت ایام پایانی ماه صفر اظهار کرد:
بسیج شجره طیبه ای بوده که در همه اقشار جامعه ریشه دوانده است و یکی از این ریشه ها توفیقی بوده که شامل حال مداحان شده و این ریشه به درخت تناوری تبدیل شده است، درختی که سایه آن گسترده تر از سایر اقشار بسیج است و دلیل این است که آبشخور این ریشه و درخت از وجود مقدس سیدالشهدا(ع) است که این افراد تنها بسیج مداحان نیستند بلکه بسیج فرهنگ سیدالشهدا(ع) هستند شجره طیبه ای که درحال جلو رفتن است و باید ثمرات آن از برکت خون مقدس امام بیشتر شود.

گلچین تشریح کرد: مداح به عنوان بیانگر فرهنگ جامعه است، فرهنگی که در جامعه ماست و به سراسر دنیا ریشه دوانده است همانطور که می بینیم افرادی حتی در دین اسلام نیستند با حرکت بسیج گونه ای به نام اربعین همراه می شود که حتی از کشورهای دور اروپا و آفریقا و از ادیان متفاوت خود را به این حرکت بسیج گونه وصل کرده اند که دل خود را به افکار و روش سیدالشهدا(ع) گره زده اند و این چیزی است که قابل رویت است و  اگر روزی بسیج را در جبهه و سختی ها ورنج هامی دیدیم امروز در مقابل اعتلای کلمه حق و راهبردی شدن هدف سیدالشهدا(ره) در راهپیمایی عظیم اربعین می بینیم و بهتر است نام آن را  راهپیمایی بسیج حضرت سیدالشهدا(ع) بگذاریم.

رئیس جامعه مداحان استان کرمان عنوان کرد: یکی از افتخاراتی که برای خود متصورم این است که بتوانم با بسیجیان هم نفس باشم که بخشی در زمره مداحان اهل بیت هستند، همانطور که امام(ره) افتخار میکردند بسیجی هستند.

وی افزود: بسیج مداحان در استان کرمان توانسته جای خود را باز کند و با زحمات افرادی تعداد اندک اعضای این بسیج که در آن زمان حدود ۱۵ تا ۲۰ نفر در سطح کرمان بود افزایش یافت و افرادی جبهه ها را پرکردند و در پشت جبهه ها برای مراسم شهدا انجام وظیفه کردند.

گلچین با اشاره به برنامه های بسیج مداحان در هفته بسیج اظهار کرد: جلساتی با مربیان و سرمربیان صالحین در اولین روز هفته بسیج، جلسه شورای عالی بسیج مداحان در دومین روز، دیدار با خانواده شهدای بسیج در سومین روز، حضور مداحان نخبه در گلزار شهدا و تقدیم گل و تجدید میثاق با همه شهدا به ویژه مداح شهید محمد حسینی نژاد، نشست انس و بصیرتی با مداحان اهل بیت در جهارمین روز از جمله برنامه های بسیج مداحان بودند که در هفته بسیج برگزار شدند.

رئیس جامعه مداحان استان کرمان در ادامه ابراز کرد:تعاملی هم با بسیج خواهران صورت گرفته است که در این برنامه اجرای خطبه خوانی زینب کبری صورت گرفت.

گلچین همچنین از حضور  ۲۰۰ مداح نونهال، پیشکسوت و نخبه در برنامه ۵ آذر خبرداد و گفت: کتاب همراه مداح نیز این هفته رونمایی می شود که چاپ جلد اول آن برای امسال برنامه ریزی شده است که  اشعار خوبی برای مداحی شامل نوحه، ذکر و بخش های مداحی در آن گنجانده شده است.

وی با بیان اینکه در استان کرماتن حدود ۴۰۰۰ مداح وجود دارد، تصریح کرد: بیش از ۲۰۰۰ نفر ثبت پرونده دارند و آماده شده اند تا برنامه های خود را انجام دهند و سامانه ای برای حضور مداحان و ذاکران اهل بیت از طرف سامان تبلیغات با عنوان سامانه طوبی طراحی شده است که همه مداحان باید در این سامانه کد داشته باشند و بر اساس آن به مداحان پیرغلام، پیشکسوت، ذاکر و مداحانی که در سه درجه از نظر معلومات تقسیم می شوند و این درجه بندی برای این است که بتوانیم بخش فرهنگی مداحان را گسترش بیشتری بدهیم.

رئیس جامعه مداحان استان کرمان اظهار کرد: برای آموزش مداحان دو بخش در نظر گرفته ایم؛ بخش مهم و اساسی آن برای مداحانی است که الان در جامعه مداحی می کنند چرا که باید بنیه ومیزان معلومات آنها تقویت شود و لازم است دوره هایی برگزار شود و بخش های فنی این امر را آموزش ببینند.

گلچین بابیان اینکه در هر فصل برای ذاکرین و مداحان گردهمایی صورت می گیرد، اذعان کرد: هرهفته برای مداحان و ذاکرین جلساتی برگزار می کنیم که جنبه آموزشی دارد و مداحان از این برنامه ها بهره می برند.

وی در ادامه تشریح کرد: در سراسر استان برای هر دوگروه خواهران و برادران بسیج و کانون مداحان برگزاری برنامه های آموزشی را برعهده دارند، همچنین کلاس های آموزشی برای تازه واردان گذاشته اند که حداقل از ۱۶ سال به بالا وارد این گردونه می شوند زیرا در آن سن از نظر زمانی آماده اند و قبل از آن تاکید این است که به دنبال آموزش قرآن و ادعیه بروند که با این وجود نزدیک ۱۰۰ نفر دوره دیده اند، اما پایین تر از این باتوجه به اینکه مجلسی برای آنها آماده نیست و در جلسه ای نمیتوانند ارائه کار دهند، زمینه برای مداحان نوجوان کم است.

رئیس جامعه مداحان استان کرمان یادآور شد: مداحی هنر است که این هنر شامل جامعه شناسی، مخاطب شناسی، هنر آوازی، دستگاه های موسیقی و شناخت موقعیتی می شود.

گلچین در رابطه با کسب در آمد از مداحی ابراز کرد: نام گذاری شغل بر مداحی بی سلقیگی است که اجر و قرب مداحی را با مادیات عوض کنند همانطور که امام معصوم فرمودند هرکه ما را وسیله کسب و کار قرار دهد او را خوار می کنیم و ممکن است در جامعه افرادی باشند که با دید شغل به مداحی نگاه کنند اما بسیار ضرر می کنند چرا که دستگاه اهل بیت چیزی نیست که بتوان با مال دنیا آن را عوض کرد و وقتی وجود رهبر انقلاب به عنوان یک روضه خوان در مراسم خاص مرثیه و مقتل می خوانند افتخاری است که جامعه مداحان می توانند آن بزگوار را الگو قرار دهند بنابراین نگاه مالی داشتن به این مسئله بسیار زیانبار است ومداحان باید به آن توجه کنند.

وی در پایان خاطر نشان کرد: ۸۰ درصد از مداحان دارای تحصیلات دانشگاهی هستند ومشاغل دیگری دارند که نیاز به کسب درآمد از مداحی ندارند.

منبع: سپاه ثارلله استان کرمان

Untitled 1

http://shababpress.ir/Cyberspace/wp-content/uploads/2016/09/telegram-13.jpg