خانه » موسیقی » آثار منصور قندریز بعد از ۶۰ سال به نمایش در می آید

آثار منصور قندریز بعد از ۶۰ سال به نمایش در می آید

به گزارش خبرگزاری مهر، نمایشگاه آثار زنده یاد منصور قندریز بعد از نزدیک به ۶۰ سال تکرار خواهد شد و بار دیگر آثار این هنرمند مهم عرصه مکتب سقاخانه‌ ای روی دیوار گالری فردا خواهد رفت. در این نمایشگاه از آثار طراحی این هنرمند تاثیرگذار، نقاشی‌هایش، تعدادی از چاپ‌ های دستی وی و در نهایت ۳ کلیشه دیده نشده او رونمایی خواهد شد که اکثر آنها تا کنون دیده نشده‌ اند.

در بخشی از استیمنت این نمایشگاه آمده است: نمایشگاه حاضر حاصل تکاپوی یک عمر است. عمری که کوتاه ماند و تکاپویی که دوامش تا اوج باروری نقاش نپایید. آنچه منصور قندریز بود و آنچه در آینده می شد، در همین پرده ها صورت «هست» جاودان مانده است . قندریز، مردی که زود رفت ولی تاثیرش همیشگی بود. قندریز، یکی از بنیانگذاران مکتب هنری سقاخانه به شمار می آید که سعی داشت با برداشت هایی زیباشناسانه از الگوها و نشانه های هنر سنتی و نگارگری ایرانی در اجرا و اسلوبی مدرن (بیشتر به شیوه آبستره غربی)، شاکله‌ای اصیل از هنر ملی و ایرانی را به وجود بیاورد. برپایی نمایشگاه اخیر بهانه ای است برای نوشتن این گزارش کوتاه، درباره آثار و فعالیت‌های هنری این هنرمند برجسته و نقش محرز او در تاثیرگذاری بر جریان هنر تجسمی در ایران.


منصور قندریز نقاش ایرانی بود که در مدت کوتاه عمر خویش تاثیرات بسزایی در جریان نقاشی معاصر ایران گذاشت. وی پس از زاده شدن در تبریز، تحصیلات خود در رشته نقاشی را در هنرستان هنرهای زیبا و دانشکده هنرهای تزئینی تهران (دانشگاه هنر فعلی) گذراند و از بنیانگذاران جنبش سقاخانه محسوب می‌ شود. وی به همراه مرتضی ممیز، صادق تبریزی، فرامرز پیلارام، قباد شیوا، فرشید مثقالی و تنی چند از هنرمندان آن دوران تالار ایران را تأسیس کردند. او در ۳۰ سالگی بر اثر سانحه تصادف در جاده شمال درگذشت.


این نمایشگاه از ۳۱ شهریور تا ۱۳ مهر در گالری فردا برپا خواهد شد و علاقه‌مندان برای دیدن آن می‌ توانند از ساعت ۱۶ تا ۲۰ به گالری فردا واقع در خیابان کریمخان زند، زیر پل کریم‌ خان، خیابان حسینی، کوچه اعرابی ۶، پلاک ۲ واحد ۲ مراجعه کنند.

منبع: خبرگزاری مهر

درباره samkia

bigtheme
x

شاید بپسندید

بزرگداشت پرویز مشکاتیان در رادیو فرهنگ

به گزارش خبرگزاری مهر، سی‌ام شهریورماه ۱۳۸۸ پرویز مشکاتیان موسیقیدان، نوازنده سنتور و سه‌تار و آهنگساز، ...