خانه » موسیقی » حوزه هنری با «سربلندان» به استقبال ماه محرم می رود

حوزه هنری با «سربلندان» به استقبال ماه محرم می رود

به گزارش خبرگزاری مهر، آلبوم موسیقی «سربلندان» که از تولیدات فاخر مرکز موسیقی حوزه هنری به‌ شمار می‌رود با آهنگسازی محسن جلیلی و بر اساس اشعاری از حافظ، مولویی، فاضل نظری، سید علی موسوی گرمارودی، عمران صلاحی، قادر طهماسبی (فرید)، سعید بیابانکی، علیرضا قزوه، عمران صلاحی و حبیب‌الله چایچیان (حسان) ساخته شده است که همزمان با شروع ماه محرم در حوزه هنری رونمایی می شود. علی‌اصغر شاه‌زیدی، قاسم رفعتی، محمد معتمدی، حسین علیشاپور، بامداد فلاحتی، اشکان کمانگری و سروش بخشش از جمله خوانندگان حاضر در این آلبوم موسیقی هستند.

محسن جلیلی پیرامون ویژگی‌های آلبوم «سربلندان» گفت: هر قطعه از این آلبوم، فرم خاصی دارد. به عنوان مثال بخشی که سالیان سال است در دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد، توسعه درون‌زاد است که در حوزه‌های مختلف راجع به آن صحبت می‌شود، یعنی آنچه که در دست داریم اصالتش را حفظ می‌کنیم و بر اساس نیاز و امکانات روز استفاده می‌کنیم و اصالت مان را به روز می‌کنیم. در واقع شاخصه اصلی این آلبوم همان توسعه درون‌زاد است.


آهنگساز آلبوم «سربلندان» سپس در پاسخ به اینکه خوانندگان اثر را بر اساس چه معیاری انتخاب کرده، توضیح داد: در این آلبوم انتخاب خوانندگان بر اساس اشعار اتفاق می‌افتد. کارگروهی در مرکز موسیقی حوزه هنری نزدیک به یک هزار شعر عاشورایی را در چندین مرحله  بررسی کرد و در نهایت به ۵۰ شعر انتخابی رسیدند که بنده با مشورت همان دوستان از میان آن‌ها ۱۴ شعر را انتخاب کردیم و سپس خوانندگانی را که متناسب با اشعار بودند، برگزیدیم.


وی پیرامون تفاوت‌های فنی این کار با آلبوم‌های مشابه با موضوع محرم و عزاداری سالار شهیدان (ع) گفت: قطعا هر کاری یکسری تفاوت‌های خاصی برای خود دارد و این اثر هم قطعا متفاوت است. زمانی که شعر از نگاه موسیقایی از نگاه دیگری باشد، مسلما متفاوت است. ما در آلبوم سعی کردیم صدای جدیدی داشته باشیم یعنی در واقع آنچه که در اثر می‌شنوید صداهایی است که کمتر شنیده‌اید.


جلیلی در توضیح اینکه انتخاب اشعار در این آلبوم موسیقی بر اساس چه معیاری انجام شده است، بیان کرد: ما چیزی حدود ۵۰ شعر در دست داشتیم که پس از مشورت‌هایی با مدیر مرکز موسیقی حوزه هنری آقای محمدی، با نوعی تفکر به برخی اشعار قدیم و جدید که تا به حال کمتر به آن‌ها پرداخته شده است، از زاویه‌های دیگری به واقعه عاشورا نگاه کردیم تا بیشتر جنبه حماسی و عاطفی این کار مدنظر باشد. همچنین نگاه ویژه این اثر، اشعاری در خصوص حضرت زینب (س) است که درمجموع سه الی چهار شعر در وصف ایشان است که در بخش آهنگسازی این‌گونه می‌طلبید که ما با یک حماسه زنانه مواجه شویم.


جلیلی درباره زمانی که صرف تولید آلبوم «سربلندان» شده است، گفت: تولید چنین اثری ۶ الی ۷ ماه کار فشرده می‌خواهد که ما در سه ماه به شکل شبانه‌روز کار کردیم تا کار را به ایام محرم برسانیم.


آلبوم «سربلندان» از تولیدات فاخر مرکز موسیقی حوزه هنری با آهنگسازی محسن جلیلی و جمعی از خوانندگان مطرح کشور همزمان با شروع ماه محرم با حضور هنرمندان و اهالی موسیقی طی مراسمی رونمایی و منتشر می شود.

منبع: خبرگزاری مهر

درباره samkia

bigtheme
x

شاید بپسندید

بزرگداشت پرویز مشکاتیان در رادیو فرهنگ

به گزارش خبرگزاری مهر، سی‌ام شهریورماه ۱۳۸۸ پرویز مشکاتیان موسیقیدان، نوازنده سنتور و سه‌تار و آهنگساز، ...